İsrail elçiliği önünde kendini yakan ABD askerinin adı Batı Şeria’da sokağa verildi

ABD’de “Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim” diyerek İsrail’in Washington Büyükelçiliği önünde kendisini ateşe veren ve hayatını kaybeden ABD Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell’in adı işgal altındaki Batı Şeria’da bir sokağa verildi. Sokağın bulunduğu Eriha (Jericho) Belediye Başkanı Abdul Karim Sidr, 26 Şubat’ta hayatını kaybeden askerin Filistinliler için ‘her şeyi feda ettiğini’ söyledi.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Aaron Bushnell’in adıyla değiştirilen yeni sokak tabelası, 10 Mart Pazar günü açıldı. Aaron Bushnell Sokağı’nda toplanan kalabalığa hitap eden Eriha Belediye Başkanı Sidr, “Onu tanımıyorduk; o da bizi tanımazdı. Aramızda hiçbir sosyal, ekonomik ya da siyasi bağ yoktu. Paylaştığımız şey, özgürlüğe olan sevgi ve (Gazze’ye yönelik) bu saldırılara karşı durma arzumuz” ifadelerini kullandı.

‘ACISINA RAĞMEN SON NEFESİYLE “ÖZGÜR FİLİSTİN” DEDİ’

Bushnell’in eylemi, Eriha’da ‘tabandan gelen dayanışmanın en güçlü ifadesi’ olarak karşılandı. Gazze’de büyüyen ve 19 yaşındayken İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’ya taşınan Eriha Şehir Meclisi üyesi Amani Rayan, konuya ilişkin açıklamasında, “O, inancınız ne olursa olsun en değerli şeyi feda etti. Bu adam, tüm ayrıcalıklarını Gazze’nin çocukları için verdi” diye konuştu. Rayan, ABD’de bazı yorumcuların Bushnell’in ölümünü ‘akıl hastalığıyla yaşayan bir insanın umutsuz kararı’ olarak değerlendirmek gerektiği yönündeki savlarını ise reddetti. Rayan, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“O, acıya rağmen son nefesiyle ‘özgür Filistin’ diye bağıran bir askerdi. Bu, varoluşunun en derinlerine kadar bunu neden yaptığı ile ilgili net olduğu anlamına geliyor.”

Eriha, Filistin’in kapısı olarak görülen tarihi bir kent. Dönemin Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, Oslo anlaşmalarının ardından on yıllardır devam eden sürgünden döndüğünde Eriha’daki belediye binasının balkonunda görülmüştü.

Ne olmuştu?

ABD Hava Kuvvetleri’nde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell, İsrail’in Washington Büyükelçiliği önünde, “Artık soykırıma iştirak etmeyeceğim”, “Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil” ifadelerini kullandıktan sonra başından aşağı benzin dökerek kendini ateşe vermişti.

Kamuflaj elbisesi içerisindeki Bushnell, nefesi kesilene kadar “Filistin’e özgürlük!” diye bağırmıştı. Olay sırasında büyükelçilik polisinin askere önce “Size yardımcı olabilir miyim?”, daha sonra “Yere yat” dediği; bir diğer polisin, “Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var” ifadesini kullandığı görülmüştü. Bushnell, 26 Şubat’ta hayatını kaybetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x