Tunç Soyer: İki şeye kırgınım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Mirgün Cabas’ın Youtube kanalında CHP’de kurultay ve aday belirleme süreçlerine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. Tunç Soyer, AK Parti ile CHP arasındaki farkın da kapandığını belirterek ‘Kaygılıyım’ ifadesini kullandı.

ADAYLIK YANITI: ONLARA SORMAK LAZIM

İz Gazetede yer alan habere göre “Neden aday gösterilmediniz?” sorusunu yanıtlayan Soyer, “Bunu aslında onlara sormak lazım, bana söylenen bir gerekçe yok. Sadece anketlerde düşük çıktığıma dair bir cümle kuruldu ama biz de tabi 5 sene içinde birçok anket yaptık. Son 6 ay içinde birçok anket yaptık, ben hiçbirinde düşük çıkmamıştım. Dolayısıyla hangi anket nasıl düşük gösterdi onu bilemem. Ama onun dışında başka kriterler uygulanmaması da enteresan. Bir belediye başkanını sadece anketlerdeki memnuniyet oranıyla değerlendirme çok popülist bir yaklaşım. Çünkü belediyenin görevi devraldığınızda bütçesi, borcu vardır. Bunları nasıl yönettiniz, yatırıma bütçe ayırdınız mı, borcu azalttınız mı artırdınız mı? Ya da sivil toplum kuruluşlarıyla nasıl ilişki kurdunuz, birçok şeyin sorgulanması gerekir. Sadece anket sonucu yeterli olmamalı. Bazen anketlerde memnuniyetsizlik olsa da doğru bildiğinizi yapmışsınızdır ve bunun bir karşılığı olması gerekir. Dolayısıyla sorunun cevabı bende yok, ben bilmiyorum niçin aday gösterilmediğimi” dedi.

‘BİR TEŞEKKÜR EDİLMEDİ’

Aday belirleme sürecine ilişkin 2 konuda kırgınlık yaşadığını ifade eden Soyer, “İki şeye kırgınım. Biri, Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) belediye başkan adaylığı görüşülecekken, 5 dakika önce ‘Sizin isminiz girmeyecek MYK’ya’ diye bana haber verildi. İkincisi de bu kadar süreç yaşandı, bir teşekkür edilmedi. Bunlara çok kırgınım” ifadelerini kullandı.

‘BUNU HAK EDECEK NE YAPTIM?’

Soyer, “Birçok belediye başkanı değiştirilmedi, hatta Lütfü Savaş çok tartışıldı ama değişmedi. Bunların içinde en başarısızı siz miydiniz” sorusuna ise, “Sonuca bakarsak bunu anlamak gerekiyor. Zaten uzunca bir süre ‘Ben bunu hak edecek ne yaptım, benim nerede yanlışım var’ diye kafa yordum. Çünkü belirsizlik insanı çok yoruyor. Sonra bunun benim çalışmamla ilgili bir şey olmadığını sonucuna vardım ve rahatladım” yanıtını verdi..

‘İZMİR’DE FARK AZALIYOR’

İzmir’e ilişkin değerlendirmeler yapan çıkan anket sonuçlarını da yorumlayan Soyer, şunları söyledi:

“Anketleri izliyorum. Aradaki farkın azaldığını görüyorum. Birçok ilçede sıkıntı olduğuna dair duyumlar alıyorum. Dolayısıyla da biraz kaygılıyım,. Sandığa giderken son dakika nasıl şekillenir, CHP’ye oy vermiş seçmen iradesini nasıl ortaya koyar onu bilemem. İktidar partinin kullandığı dil çok önemli. Cumhurbaşkanı genel seçimlerde kutuplaştırıcı dil kullanmıştı. Bu dil siyasi partilerin tabanlarını konsidile etmesini kolaylaştırdı. Ama şimdi dikkat ediyorum iktidar partisinin böyle bir söylemi, dili yok. Böyle devam ederse siyasi partilerin kendi tabanlarını konsolide etme imkanı azalır. Çünkü bu çatışma iki taraflıdır. Bir siyasi parti istediği kadar kendi kitlesini konsidile edecek bir dil tutturmaya çalışırsa çalışsın karşı taraf bu noktaya gelmiyorsa o bir sonuçsuz girişim haline dönüşür. Sonucu belirleyecek olan bu olacak. Seçime yaklaşırken iktidar bu dilini değiştirir de daha da ayrıştırıcı bir dil kullanmaya başlarsa o zaman CHP seçmeni konsolide olurlar. Tek etken tabiki bu olamaz. Tunç Soyer’e kızıp AKP’ye oy vereceğim diyen tabii ki vardır ama düşük bir orandır” dedi.

“Siz tekrar seçime giriyor olsaydınız aynı oy oranını alır mıydınız?” sorusuna Tunç Soyer, “Yükseltme ihtimali görüyorum. Çok iş yaptık. Taahhüdümüz sadık kaldık. Pandemiye depreme ekonomik krize rağmen işleri yapmışız” dedi. Soyer, şunları söyledi:

“İzmir CHP’de kırılma büyük. Ama İzmir’de kurultay sonrası büyük bir kırılma var. Anketlerden başarısız çıkmam nedeniyle aday gösterilmediğim ifade edildi. Onun için sütte leke var onda leke yok denen bir adayın yanında durmam ona zarar verir. Sonuçta ben başarısız isem başarısı için yola çıkmış adaya varlığım zarar verir. Bu işin bir tarafı. CHP’li bir başkan olarak başkanı adayını davet edip kendisine tüm genel sekreter yardımcılarını, genel müdürleri karşısına dizip brifing vermek istedik. İki kez takvimi uymadı. Ondan yeni bir tarih bekliyoruz. Biz ona her genel sekreter yardımcısının kendi alanıyla ilgili neler yaptığını, planlarını anlatmasını istiyoruz. Eli dolu olsun ve bilsin. Ama denk gelemedik. Vereceğim en anlamlı destek bu olur diye düşünüyorum.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x